Skip to content Skip to footer
E-TİCARET HUKUKU
E-ticaretle Satış Yaparken Hangi Yükümlülükleri Yerine Getirmem Gerekiyor?

E-ticaret yolu ile satış yapanların sahip olduğu yükümlülükler hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar için değişmektedir. Pazaryeri uygulamalarında ve doğrudan satış yapılan e-ticaret sistemlerinde sahip olunan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi cezai yaptırımlarla karşılaşılmasına yol açmaktadır. Ayrıca e-ticaret sırasında dijital satış ve pazarlamanın getirdiği kurallar da offline satışa göre farklılıklar göstermektedir. Yine e-ticaret yolu ile satışı mümkün olmayan ürün ve hizmetlerin de internet siteniz ya da uygulamanızda yer alıp almadığı yönünde değerlendirme yapılmalıdır.

E-ticaret yapan hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcıların internet siteleri ve/veya mobil uygulamaları kapsamlı bir inceleme ve analize tabi tutularak iş modeline göre sahip olunan hak ve yükümlülükler ile dikkat edilmesi gereken noktaları belirten yazılı bir rapor sunuyoruz.

E-ticaretle Satış Yaparken Hangi Sözleşme ve Düzenlemelere İhtiyacım Var?

E-ticaretin kendine has sözleşmeleri genel olarak abonelik sözleşmesi, ön bilgilendirme formu ve mesafeli satış sözleşmesi olmakla birlikte bu sözleşmelerin içerikleri hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcılar için değişkenlik göstermektedir. Ayrıca e-ticaret yapılan ürün ve hizmete göre iptal ve iade koşulları değişmektedir. Satılan ürün ve hizmet özelinde inceleme yapılmadan iptal ve iadeye ilişkin yükümlülüklerin belirlenmesi çok zordur. Yine üyelik sözleşmeleri ve kişisel verilerin korunması hukukundan doğan yükümlülük ve düzenlemeler de iş modeline göre değişkenlik göstermektedir.

E-ticaretle satış yaparken sahip olmanız gereken sözleşmeler ve düzenlemeleri, sözleşmelerin ürün ve hizmetlerinize özel içerikleri ve sahip olduğunuz riskleri detaylı bir analiz sonucunda belirleyerek ihtiyacınız olan tüm sözleşme ve düzenlemeleri alanında uzman ekibimiz ile hazırlıyoruz.

This site is registered on wpml.org as a development site.